Zanim przedstawię najciekawsze egzemplarze, zapoznajmy się z definicją, gdyż nie jest ona jednoznaczna. Wikipedia proponuje następujące definicje:
- Po pierwsze określa broń myśliwską, która ma lufy zarówno gwintowane, jak i gładkie.
Kniejówka
W tej kategorii nie możemy umieścić np. dubeltówki, która ma dwie niegwintowane lufy. Natomiast jej odmiana zwana kniejówką posiada dwie lufy, z czego jedna jest gwintowana (zdjęcie obok). Pozwala to użyć broni zarówno do polowania na mniejsze zwierzęta, jak zwykła śrutówka (naboje śrutowe), jak i na grubą zwierzynę - gdy użyć lufy gwintowanej i naboju ze zwykłym pociskiem, wówczas broń staje się odpowiednikiem sztucera. - Po drugie, oznacza urządzenie będące połączeniem broni białej i palnej.
Popularne rozwiązanie w początkowym etapie rozwoju broni palnej, kiedy np. montowano niewielki pistolet obok klingi miecza. Obecnie prawie nie stosowana.
Bogatą galerię broni białej w kombinacji z palną możemy zobaczyć tutaj: http://www.dawneuzbrojenie.republika.pl/cz37.html - Wreszcie definicja pochodząca z książki Z. K. Jagodzińskiego Broń kombinowana i zbytkowna XVI-XIX wieku, która brzmi: Warunkiem sine qua non, aby broń wielofunkcyjną można było nazwać broń kombinowaną jest rozłączne lub trwałe połączenie co najmniej dwóch odmiennych pod względem przeznaczenia i systemów rodzajów broni, a nie tylko suma funkcji,(...)
Szeregowy Baker melduje się gotowy na inwazję zombie |
Oczywiście, jeśli zechcemy spojrzeć na rzecz z szerszej perspektywy, możemy tak nazwać czołg, posiadający lufę artyleryjską oraz karabin maszynowy zamontowany przy wieżyczce. Ale poszukajmy czegoś naprawdę interesującego - broni osobistej o podwójnym zastosowaniu. W grach komputerowych co i rusz można spotkać karabiny, które posiadają kilka trybów strzelania - laser może stać się wyrzutnią rakiet plazmowych, albo bardziej przyziemnie - karabin mogący zmienić się w wyrzutnię granatów.
Poszukajmy jednak prawdziwych, faktycznie używanych we współczesnym wojsku i w oddziałach specjalnych konstrukcji broni kombinowanych.
- Bagnet na broń!
Bagnet AK 47
- Doczepiany granatnik nadal w modzie.
Znana z gier komputerowych kombinacja w zasadzie wcale nie jest niezwykła - doczepione do karabinów granatniki są w użyciu i mają się nieźle, będąc np. podstawowym wyposażeniem rosyjskiego specnazu.40-milimetrowa amunicja radzi sobie z lekko opancerzonymi celami, jest w stanie dosięgnąć wroga schowanego w okopach, albo ukrytego za wzgórzem. Granatniki są też z powodzeniem wykorzystywane do dynamicznych wejść do budynków, gdzie znajdują zastosowanie podczas ostrzału drzwi i okien, przed szturmem wnętrza.Granatnik GP-30 zainstalowany na AK-105 Granatnik podczepiany M203 - Doczepiana strzelba - bo jedna lufa to za mało!
Co wygląda i działa lepiej, niż karabin M4? Karabin M4 z doczepioną śrutówką!M26 MASS (Modular Accessory Shotgun System) jest nie tylko strzelbą zaprojaktowaną do dołączenia do karabinu M4, ale przy dołączeniu własnej rękojeści może stanowić zupełnie niezależną broń, zupełnie jak odczepiony bagnet może być użyty jak zwykły nóż. Może nie tylko strzelać zwykłym śrutem, ale też gumowymi kulami do ogłuszania, lub gazem łzawiącym.Konstrukcja M26, obecnie używana w armii amerykańskiej, nie jest jednak niczym oryginalnym - pierwszy był KAC Masterkey - "Uniwersalny klucz", wyprodukowany przez Knight's Armament Company. Wykorzystuje on przerobioną strzelbę policyjną Remington 870, doczepianą do karabinu M16, lub M4. Głównym przeznaczeniem doczepionej broni jest właśnie rozbicie zamka w drzwiach i umożliwienie szybkiego szturmu do wnętrza bez potrzeby wymiany broni, albo przepuszczania kolegi z oddziału w sytuacji, kiedy każdy ułamek sekundy miał znaczenie.KAC Masterkey
Sam Masterkey posiada magazynek mieszczący trzy naboje, plus jeden w komorze, umożliwiając oddanie czterech strzałów i podobnie jak granatnik M203, może zostać zmontowany na specjalnym module i być używanym jako niezależna broń. - Broń podwójnego działania.
Jedna broń, jedna lufa, wspólna amunicja, podwójne działanie. Brzmi znajomo?
Broń podwójnego działania to nic innego jak broń, która może strzelać zarówno pojedynczymi pociskami, jak i seriami, lub ogniem ciągłym. Najbardziej popularną bronią tego typu, dzięki grze komputerowej Counter Strike, jest karabin FAMAS, oraz pistolet glock 18.
FAMAS posiada mechanizm spustowy z możliwością strzelania ogniem pojedynczym, seriami trójstrzałowymi i ogniem ciągłym.Karabin FAMAS F1 - Paralizator strzelający na odległość.
Widzieliście na filmach paralizatory, które wystrzeliwały linki i raziły cel z dystansu? Otóż to nie fikcja - urządzenia te istnieją naprawdę i spisują się całkiem nieźle - mam tutaj na myśli konkretny model Taser X26C. Broń taka może być użyta zarówno kontaktowo, jak zwykły paralizator, jak również na dystans - wystrzeliwuje wówczas dwa przewody zakończone igłami.
Igły wbijają się w ciało napastnika, tworząc obwód zamknięty i broń razi ofiarę prądem. Miejsca trafienia nie mają większego znaczenia, by obezwładnić cel - należy jedynie trafić obiema igłami jednocześnie. Ułatwić zadanie ma podwójny celownik laserowy. Mało tego, broń ta posiada cyfrowy wyświetlacz, informujący, jak dużo energii jeszcze pozostało. Miły, futurystyczny aspekt.Taser X26C - Gdy wszystko inne zawiedzie - bomba atomowa załatwi sprawę.
No dobra... tym razem poważnie naginam zasady, więc będę się streszczał ;)
Broń atomowa jest o tyle uniwersalna, że niszczy wszystko. A gdzie jej wielozadaniowość? Cóż, czego fala uderzeniowa nie pochłonie, to może zostać dosięgnięte promieniowaniem cieplnym, lub przenikliwym. Skażenie promieniotwórcze i impuls elektromagnetyczny zrobią swoje - czy to na organizmach żywych, czy elektronice.
Broń atomowa otrzymuje zatem pięć gwiazdek i rekomendację ;)
Zainteresowanych szczegółowym omówieniem odsyłam na Wikipedię: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bomba_atomowa#Bomba_atomowa
Oczywiście, z niczym nie należy przesadzać ;)
Źródła:
- http://forum.knives.pl/index.php?topic=97035.20
M4 z dołączonym granatnikiem M26 w akcji.
Jeśli nie chcesz zobaczyć czegoś takiego
o 6 rano w swoim domu
- nie obrażaj prezydenta ;) - http://pl.wikipedia.org/wiki/Kniej%C3%B3wka_%28bro%C5%84%29
- http://www.dawneuzbrojenie.republika.pl/cz37.html
- http://www.specops.pl/vortal/technika/bron_strzelecka/granatnik_gp_25/granatnik_gp_25.htm
- http://en.wikipedia.org/wiki/M203_grenade_launcher
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_FAMAS
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Glock_18
- http://katowice.szkolapolicji.gov.pl/?aid=3350&pid=3335&sa=1
- http://en.wikipedia.org/wiki/M26_Modular_Accessory_Shotgun_System
- http://en.wikipedia.org/wiki/KAC_Masterkey
- http://www.knightarmco.com/
- www.mrdworldoftech.wikispaces.com/Bayonet
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Bomba_atomowa#Bomba_atomowa
No trzeba pamiętać, by nie przekombinować ;)
OdpowiedzUsuńMój dziadek w wojsku w uzbrojeniu miał karabin z bagnetem - ten typ uzbrojenia przynajmniej do niedawna 9bo jak teraz to nie wiem) był powszechnie używany :)
OdpowiedzUsuńMój dziadek też ma wiele zdjęć z karabinem z czasów wojny. Potem miał pozwolenie na broń i jakiś czas posiadał w domu broń. Nie widziałam nigdy, odpowiednio ją przechowywał. Na https://sejf-szafanabron.pl/ można zakupić sejfy i szafy do tego celu. Do broni nie mogą mieć przecież dostępu dzieci.
OdpowiedzUsuńIstnieje wiele rodzajów broni, także takiej na którą nie trzeba posiadać zezwolenia i można ją trzymać w domu. Na przykład w cenach ochrony, będzie to broń na gumowe kule, pistolety hukowe jak i wiatrówki. Poza tym urządzenia jak paralizator czy popularny gaz pieprzowy.
OdpowiedzUsuń