sobota, 29 czerwca 2013

Słowo na niedzielę VIII: "Semantyka"

Po raz ósmy witam w serii Słowo na niedzielę. Jeśli ktoś nie wie o co chodzi, zapraszam do zapoznania się z pierwszym artykułem, gdzie znajdują się wyjaśnienia i pełne zasady:
Lub z drugim, żeby przypomnieć sobie skrócone zasady:

Ogólnie chodzi o to, że co tydzień poznajemy jedno nowe słowo. Nie jakieś wyjątkowo wydumane, ale też nie zupełnie powszechne, które zna każdy. Takie, które warto znać i czasem używać. Autorskim sposobem na naukę słowa jest... zapomnienie o nim, oraz opcjonalnie, przystąpienie do gry. Do rzeczy zatem.

Dzisiejsze słowo:

semantyka minisemantyka minisemantyka


Nadużywanie wiedzy z dziedziny semantyki może być odbierane jako przejaw SNOBIZMU.


Pochodzenie:

Słowo pochodzi z języka greckiego. Semasía- oznaczanie, semantikós - oznaczający.
Semazjologia to w dosłownym tłumaczeniu nauka o oznaczaniu (słów).
Semantyka jest jednak terminem nieco szerszym niż tylko rozpatrywanie znaczenia słów.

Definicja:Ponownie mamy do czynienia ze słowem mającym wiele znaczeń:

komiks semantyka
Semantyka to potęga - uważajcie na media!
 1. Semantyka to jednocześnie synonim semiotyki (nauki zajmującej się teorią znaków), oraz jedna z gałęzi tej nauki, odpowiadająca za związki między znakami, a rzeczywistością, czyli tym, do czego odnoszą się znaki.
  Można np. stwierdzić, że spór o to, czy ktoś kłamie, czy też mija się z prawdą to tylko semantyka, gdyż oba te wyrażenia oznaczają dokładnie to samo i osobę mijającą się z prawdą można nazwać kłamcą wprost.
 2. Semantyka to dział językoznawstwa zajmujący się znaczeniem słów, zwrotów, zdań i tekstów.
 3. Semantyka w informatyce - dotyczy języków programowania. Definiuje znaczenie poszczególnych symboli oraz ich funkcję w programie, opisuje składnię programu.
 4. Semantyka to amerykański kierunek w filozofii języka, tzw. semantyka ogólna (general semantics). Zajmuje się głównie ulepszeniem stosunków międzyludzkich przez ulepszenie języka. Nie poprzestaje jedynie na teoretycznym opisem relacji między językiem a społeczeństwem i kulturą, ale zakłada możliwość zmiany kultury i społeczeństwa za pomocą zmiany języka.
  Warto tutaj zapoznać się z hipotezą Sapira-Whorfa, mówiącą o tym, że używany język wpływa w mniejszym lub większym stopniu na sposób myślenia.

Synonimy:


Istota, przesłanie, semazjologa, semiotyka, sens, treść, wydźwięk, wymowa, znaczenie

Antonimy:


Bezsens, nonsens

Bonusy:


Sugestia użycia "za 10 punktów": Napisz komentarz na tym blogu, choćby anonimowo. Cokolwiek napiszesz, będzie to coś znaczyć. Serio - chciałbym wiedzieć, czy ktokolwiek to czyta ;)
Bonus 1: Powiedz komuś, przy odpowiedniej okazji, że popada w semazjologię.
Bonus 2: Wytłumacz komuś na czym polega hipoteza Sapira-Whorfa.
Bonus 3: Wytknij komuś, kto użyje niewłaściwego wyrazu, że popełnił błąd semantyczny.

Do zdobycia w tym tygodniu: 29 punktów.

Zachęcam do dzielenia się spostrzeżeniami w komentarzach - podzielcie się wrażeniami z nietypowych prób użycia słowa, pochwalcie się kreatywnością w czasie rozmowy, oraz tym ile punktów udało Wam się zdobyć!


Źródła:


5 komentarzy:

 1. Tematyka bloga jest bardzo fajna. Na twoim miejscu zmieniłabym szablon, bo ten jest trochę nudny i przygnębiający.
  esperadaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej!
   Parafrazując tytuł Twojego bloga - uważam, że szablon jest ładny, więc... zmienię go, jeśli większa liczba osób o to poprosi, bo przecież nie piszę go dla siebie ;)

   Usuń
 2. Witaj!

  W imieniu swoim i całej Załogi Ocenialni(www.Shiibuya.blogspot.com) z przyjemnością zapraszam Cię w nasze skromne progi. Chcesz uzyskać obiektywną opinię na temat swojego bloga? Jesteś ciekawy, co możesz poprawić, edytować, ulepszyć? Zastanawiasz się nad jakością Twych postów? Pragniesz, by ktoś zdiagnozował Twoją poprawność? Chcesz rozwijać się i tym samym sprawić, by inni chętniej odwiedzali Twoją stronę?
  Nasi Oceniający pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości, zanalizują treść, wyłapią słowne potyczki, przyjrzą się dokładnie Twojemu szablonowi i ramkom, doradzą Ci, jaki napis na belce będzie odpowiedni, postarają się zrozumieć adres i przesłanie bloga. Jesteś na to gotowy? Wspaniale! Nie czekaj i zgłoś się, jesteśmy tu dla Ciebie!

  Jeśli chciałbyś/chciałabyś dołączyć do naszej Załogi, serdecznie zapraszam do zakładki "Rekrutacja", ponieważ nabór jest aktualnie otwarty.

  PS Przepraszam za spam. Wiem, jak bardzo potrafi on człowieka zirytować, ale myślę, że rozumiesz, iż czasem bez niego nie da się przekazać innym usług Ocenialni. Jeśli uważasz to za stosowne, skasuj komentarz zaraz po przeczytaniu.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wybaczę, jeśli się odwdzięczysz reklamą na własnej ;)
  BTW jak znalazłeś mojego bloga?

  PS. Za 1,5 tygodnia wracam do rzetelnego prowadzenia bloga - prawo urlopu ;)

  A jeśli ktoś tęskni za "Słowem na niedzielę" w tym tygodniu, to polecam ciekawostkę: "Mamihlapinatapai" ;)

  OdpowiedzUsuń