sobota, 22 czerwca 2013

Słowo na niedzielę VII: "Snobizm"

Siódmy odcinek cyklu Słowo na niedzielę. Jeśli ktoś nie wie o co chodzi, zapraszam do zapoznania się z pierwszym artykułem, gdzie znajdują się wyjaśnienia i pełne zasady:
Lub z drugim, żeby przypomnieć sobie skrócone zasady:

Ogólnie chodzi o to, że co tydzień poznajemy jedno nowe słowo. Nie jakieś wyjątkowo wydumane, ale też nie zupełnie powszechne, które zna każdy. Takie, które warto znać i czasem używać. Autorskim sposobem na naukę słowa jest... zapomnienie o nim, oraz opcjonalnie, przystąpienie do gry. Do rzeczy zatem.

Dzisiejsze słowo:

snobizm minisnobizm minisnobizm
A gdy DEKADENCJA osiągnie swe APOGEUM, większość ludzi będzie można nazwać snobami...


Pochodzenie:


Istnieją dwie teorie dotyczące pochodzenia tego słowa:
  1. Wyraz pochodzi od skrótu dwóch łacińskich słów: sine - bez, oraz nobilitas - szlachectwo.
    W XVIII i XIX wieku na angielskich uniwersytetach, celem odróżnienia studentów posiadających tytuł szlachecki, od tych którzy go nie mieli, stosowano skrót S. Nob. czyli sine nobilitate (bez szlachectwa).
  2. Od angielskiego słowa snob, dawniej oznaczającego szewc, plebejusz.

Definicja:szpaner
Lans i prestiż w każdej sytuacji!
Snobizmem nazywamy postawę, charakteryzującą się chęcią zaimponowania innym osobom, oraz wykazania swojej wiedzy na dany temat. Nawet jeśli osoba posiada wiedzę w jakiejś dziedzinie, to można nazwać ją snobem, jeśli w sposób ostentacyjny ją prezentuje, jedynie celem zwrócenia na siebie uwagi.
Snobem można nazwać osobę, która bywa w operze czy w teatrze, ale jedynie w celu zamanifestowania swojej kultury i zainteresowań, dzięki krórym uważa się za kogoś lepszego od innych.
Snobem wreszcie nazywamy kogoś, kto zachowuje się jak osoba pochodząca z wyższej klasy społecznie, mimo że jest to tylko naśladowanie.

W tym miejscu uwaga: omnibus to nie snob! Snobem jest ktoś, kto ostentacyjnie wykorzystuje  wiedzę, aby ukazać swoją wyższość. Wiedza jest zaletą, po prostu nie należy dopuścić do sytuacji, w której woda sodowa uderza nam do głowy ;)
 
snob szlachta
Pospólstwo uczy się nowych słówek...
... a szlachta się bawi!
Należy też mieć się na baczności z używaniem skomplikowanych słów. Owszem, wypada je znać, ale nie wolno przesadzać z ich używaniem. Robimy to wtedy, kiedy specyficzne określenia są przydatne, gdy wyjątkowo dobrze opisują to, co chcemy powiedzieć. A i wtedy musimy mieć na uwadze, czy osoby do których te słowa kierujemy należycie nas rozumieją. Nie chcemy ich przecież zawstydzać. Jeśli mamy wątpliwości, możemy skonstruować wypowiedź w następujący sposób: "Gdy oglądasz telewizję, też masz wrażenie, że większość programów popada w taki banał, brak kultury, upadek obyczajów, taki, wiesz, dekadentyzm?", lub "Tego już za wiele, to już szczyt, twoja niekompetencja osiągnęła właśnie apogeum!". W ten sposób nawet jeśli rozmówca nie zna słowa, to odczyta jego znaczenie z kontekstu zdania i poszerzy własną wiedzę, a jeśli będzie miał wątpliwości, to taka konstrukcja zdania sprawi, że niewiedza go nie zawstydzi i dzięki temu pozwoli zapytać o znaczenie.

Synonimy:


Bubek, burżuj, pozer, pyszałek, szpaner, zarozumialec
Uwaga: megaloman to ktoś, kto uważa się za lepszego od innych, natomiast snob to osoba która próbuje sprawić wrażenie, że taka jest. Zatem choć pojęcia te są podobne, to snobizm i megalomania to nie są synonimy.

Antonimy:


Modestia, skromność
 

Bonusy:


Sugestia użycia "za 10 punktów": Sprowokuj kogoś, by dał ci pretekst, do nazwania go snobem. Np. rozpocznij rozmowę na temat, w którym jest biegły, a gdy wykaże się swoją rozszerzoną wiedzą na ten temat, nazwij go snobem. Oczywiście zrób to tak, aby go nie obrazić.
Bonus 1: Użyj terminu modestia.
Bonus 2: Użyj słowa megaloman w poprawny sposób.
Bonus 3: Użyj skrótu S. Nob. w formie pisemnej przed czyimś imieniem i nazwiskiem - np. zrób komuś żart, a potem wyjaśnij znaczenie skrótu.

Do zdobycia w tym tygodniu: 29 punktów.

Zachęcam do dzielenia się spostrzeżeniami w komentarzach - podzielcie się wrażeniami z nietypowych prób użycia słowa, pochwalcie się kreatywnością w czasie rozmowy, oraz tym ile punktów udało Wam się zdobyć!


snob obama
Tym razem bez podtekstów politycznych ;)

Źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz