sobota, 15 czerwca 2013

Słowo na niedzielę VI: "Apogeum"

Szósty odcinek cyklu Słowo na niedzielę. Jeśli ktoś nie wie o co chodzi, zapraszam do zapoznania się z pierwszym artykułem, gdzie znajdują się wyjaśnienia i pełne zasady:
Lub z drugim, żeby przypomnieć sobie skrócone zasady:

Ogólnie chodzi o to, że co tydzień poznajemy jedno nowe słowo. Nie jakieś wyjątkowo wydumane, ale też nie zupełnie powszechne, które zna każdy. Takie, które warto znać i czasem używać. Autorskim sposobem na naukę słowa jest... zapomnienie o nim, oraz opcjonalnie, przystąpienie do gry. Do rzeczy zatem.

Dzisiejsze słowo:A gdy DEKADENCJA osiągnie swe apogeum, nadejdzie czas oczyszczenia...


Pochodzenie:


Geneza odnosi się do terminu astronomicznego. Słowo ma swoje źródło w języku greckim i składa się z części apo, oznaczającej odległość od czegoś, oraz , czyli ziemia.
 

Definicja:
apogeum wykres
Apogeum na wykresie
  1. Apogeum to określenie osiągnięcia wartości maksymalnej. Może to być najwyższe osiągnięcie sportowe, najlepsza forma danego zawodnika, czy aktora, najwyższy punkt wzrostu na giełdzie, czy rozwoju. Można też tym terminem określić szczytowy moment fabuły.
  2. Apogeum to termin nazywający najdalszy punkt orbity ciała okrążającego ziemię (księżyca, lub sztucznego satelity). Istotne jest, że nazwa takiego punktu dotyczy tylko ziemi. Punkty szczytowe orbit nazywają się inaczej, w zależności od tego, do którego obiektu mierzymy odległość (patrz - pochodzenie słowa). Więcej na temat nazewnictwa apsyd można przeczytać tutaj.

Synonimy:


Clou, ekstremum, kulminacja, maksimum, najwyższy punkt, szczyt,  zenit, zwieńczenie

Antonimy:


Depresja, minimum, nadir, perygeum
 

Bonusy:Sugestia użycia "za 10 punktów": Użyj słowa apogeum nie mniej niż dziesięć razy w ciągu pięciu minut, podczas rozmowy z tą sama osobą, bez używania synonimów. Powtarzanie słowa np. w celu pozorowania zastanawiania się nie może być zaliczone.

Bonus 1: Użyj słów nadir i perygeum.
orbita ziemi
Orbita ziemi - aphelium i peryhelium
Bonus 2: Oprócz standardowych użyć słowa, użyj każdego dnia co najmniej raz jakiegoś synonimu, lub antonimu, każdego dnia innego.
Bonus 3: Użyj słowa apsyda, celem wytłumaczenia komuś, co to jest apogeum (i przy okazji perygeum). Uwaga! Apsyda to także termin w architekturze, zobacz tutaj.
Bonus 4: Użyj co najmniej trzech innych niż apogeum słów, które są nazwami apsyd dowolnych ciał niebieskich.
Bonus 5: Powiedz komuś, że osiągnął w czymś apogeum (możesz powiedzieć tak o sobie w czyjejś obecności).

Do zdobycia w tym tygodniu: 31 punktów.

Zachęcam do dzielenia się spostrzeżeniami w komentarzach - podzielcie się wrażeniami z nietypowych prób użycia słowa, pochwalcie się kreatywnością w czasie rozmowy, oraz tym ile punktów udało Wam się zdobyć!    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz