sobota, 1 czerwca 2013

Słowo na niedzielę IV: "Infantylizm"

Witam w czwartym już odcinku cyklu Słowo na niedzielę. Jeśli ktoś nie wie o co chodzi, zapraszam do zapoznania się z pierwszym artykułem, gdzie znajdują się wyjaśnienia i pełne zasady:
Lub z drugim, żeby przypomnieć sobie skrócone zasady:

Ogólnie chodzi o to, że co tydzień poznajemy jedno nowe słowo. Nie jakieś wyjątkowo wydumane, ale też nie zupełnie powszechne, które zna każdy. Takie, które warto znać i czasem używać. Autorskim sposobem na naukę słowa jest... zapomnienie o nim, oraz opcjonalnie, przystąpienie do gry. Do rzeczy zatem.

Tym razem zmieniam nieco formę. Obok synonimów, czyli wyrazów bliskoznacznych, podawać będę antonimy, czyli wyrazy przeciwstawne, o znaczeniu przeciwnym. zniknie także dział "Jak użyć". Jeśli znamy znaczenie, to wiemy, jak użyć danego słowa, a bonusy i tak podpowiadają różne formy użycia.

Dzisiejsze słowo:

infantylny miniinfantylny miniinfantylny

Znakomite słowo z okazji dnia dziecka! Mam tylko obawy, czy przypadkiem dzisiejsza czcionka nie jest nieco infantylna. Z drugiej strony, jeśli taka jest, to znaczy, że pasuje do słowa. Wywołuje to we mnie AMBIWALENTNE odczucia.

Pochodzenie:


Słowo pochodzi od łacińskiego słowa: infantilis,które wprost można przetłumaczyć, jako dziecinne.
 

Definicja:


Definicję możemy rozbić na trzy przypadki:
  1. Określenie osoby dorosłej, zachowującej się jak dziecko, niedojrzale.
  2. Infantylizm to termin medyczny, nazwa wrodzonego zaburzenia rozwojowego. Objawia się dziecięcymi proporcjami ciała, niskim wzrostem, oraz brakiem oznak dojrzewania płciowego.
  3. Określenie przedmiotów - infantylny może być wystrój pokoju, gra komputerowa, obraz, czy krój czcionki, nie wspominając o nadużywaniu emotikon :) :D ;)

Synonimy:


Niedojrzały, dziecinny, naiwny.

Antonimy:


Dorosły, dojrzały, poważny.
 

Bonusy:


mem derpSugestia użycia "za 5 punktów": Powiedz przy kimś, że zrobisz coś infantylnego, po czym zrób coś, co rzeczywiście można określić tym terminem.
Bonus 1: Nazwij infantylnym przedmiot, osobę, oraz wygląd, przynajmniej raz w ciągu tygodnia.
Bonus 2: Wyraź się o osobie poważnej, że przydałoby się jej trochę infantylnego podejścia do życia.

Do zdobycia w tym tygodniu: 23 punkty.

mem true storyZachęcam do dzielenia się spostrzeżeniami w komentarzach - podzielcie się wrażeniami z nietypowych prób użycia słowa, pochwalcie się kreatywnością w czasie rozmowy, oraz tym ile punktów udało Wam się zdobyć!barosso z wasami
Taaaką rybę złowiłem...
No dobra, ten obrazek jest nieco infantylny ;)

 Źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz