
Drugim przykładem może być cykl filmów Niekończąca się Opowieść, opartych na podstawie powieści Michaela Ende Niekończąca się historia. Głównym motywem fabularnym jest zagłada grożąca krainie Fantazji. Aby ją ocalić konieczna jest wiara w jej istnienie.
Co to zatem jest ten efekt Dzwoneczka? Jest to zjawisko polegające na tym, że im mocniej i im więcej ludzi w coś wierzy, tym bardziej staje się to prawdziwe. Ocalenie Fantazji, czy też Dzwoneczka, wymagało, by ludzie wierzyli w ich istnienie. A jak Tinkerbell effect ma się do prawdziwego świata?

Waluty teoretycznie są wymienialne na złoto i mają w nim pokrycie, ale to tylko teoria. A jeśli nawet rzeczywiście złoto byłoby gwarantem wartości danej waluty, to co daje mu tak wielką moc nabywczą? Sam fakt, że jest rzadkim metalem szlachetnym? Zastosowanie złota jest ograniczone i jego wygórowana wartość jest równie umowna, jak wartość papierków i metalowych krążków, które nazywamy pieniędzmi.

Jednak efekt ten nie działa tylko na pieniądzach. Działa też na prawie. Im bardziej ludzie wierzą w to, że prawo ustanowione przez państwo jest dobre i ich ochroni, a w razie jego złamania - skutecznie ukarze, tym prawo to jest skuteczniejsze. Gdyby nagle wszyscy stracili wiarę w to, że zostaną sprawiedliwie potraktowani w sądzie, że prawo ich obroni, lub że będzie ich ścigać, jeśli popełnią wykroczenie - nagle zapanowałoby bezprawie. Im bardziej wierzymy w skuteczność prawa i służb bezpieczeństwa, tym bardziej go przestrzegamy i dzięki temu prawo staje się skuteczniejsze. I ponownie - wiara w coś sprawia, że to coś staje się bardziej prawdziwe.
Wreszcie samospełniające się przepowiednie. Załóżmy, że dziewczyna udała się do wróżki, gdzie usłyszała, że chłopak z którym się zaręczyła nie będzie jej mężem. Niech wróżka będzie oszustką - to nie ma znaczenia. Jeśli dziewczyna uwierzy, że przepowiednia jest prawdziwa, to prędzej czy później doprowadzi do zerwania związku, który w jej oczach nie miałby przyszłości. Gdyby nie udała się do wróżki - nie miałoby to miejsca.
Samospełniająca się przepowiednia została w ciekawy sposób przedstawiona w scenie z Matrixa, w której Neo stłukł wazę Wyroczni tylko dlatego, że zostało to przepowiedziane. Spróbujcie odpowiedzieć na pytanie, które usłyszał Neo:
Wolne tłumaczenie dialogu:
[W]yrocznia: Prosiłabym cię, byś usiadł, ale i tak byś tego nie zrobił. I nie przejmuj się wazą.
[N]eo: Jaką wazą? <odwraca się, strącając naczynie>
W: Tą wazą.
N: Przepraszam...
W: Mówiłam, nie przejmuj się nią. Dam ją któremuś z dzieci do naprawienia.
N: Skąd wiedziałaś?
W: Och, to co naprawdę będzie cię nurtować, to czy rozbiłbyś ją, gdybym nic nie powiedziała?
Jeszcze ciekawszy jest reverse Tinkerbell effect, czyli odwrócony efekt Dzwoneczka. Polega on na tym, że im bardziej ludzie w coś wierzą, tym mniej staje się to prawdą. Na pierwszy rzut oka - paradoks, ale wystarczy chwila, by zdać sobie sprawę, że to nie tylko możliwe, ale i nieuniknione w wielu sytuacjach.

Inny przykład - wybory. Im więcej wyborców uwierzy w hasło "twój głos wiele znaczy", tym więcej uda się do urn. A im większa frekwencja na wyborach, tym mniejszą wagę ma pojedynczy głos. Im bardziej więc społeczeństwo jest przekonane, że ich głosy się liczą... tym mniej jest to prawdziwe.
I tym niepatriotycznym przykładem kończę prezentację efektu Dzwoneczka, pozostawiając Wam to zjawisko do przemyśleń. Może zaproponujecie inne przykłady, w których coś istnieje tylko dlatego, że są ludzie, którzy wierzą w to istnienie, lub odwrotnie - wiara w coś sprawia, że przestaje to być, nomen omen, wiarygodne?
Żródła:
- http://en.wikipedia.org/wiki/Tinker_Bell
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Nieko%C5%84cz%C4%85ca_si%C4%99_opowie%C5%9B%C4%87
- http://en.wikipedia.org/wiki/Tinkerbell_effect
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Pieni%C4%85dz_fiducjarny
- http://www.austlii.edu.au/au/journals/MqLJ/2004/7.html
- http://nochildleft.com/2006/oct06tinkerbell.html
Ciekawe; prawdę mówiąc nigdy sobie z czegoś takiego nie zdawałam sprawy
OdpowiedzUsuń