czwartek, 2 maja 2013

Co to jest broń kombinowana?

Zanim przedstawię najciekawsze egzemplarze, zapoznajmy się z definicją, gdyż nie jest ona jednoznaczna. Wikipedia proponuje następujące definicje:
 • Po pierwsze określa broń myśliwską, która ma lufy zarówno gwintowane, jak i gładkie.
  Kniejówka

  W tej kategorii nie możemy umieścić np. dubeltówki, która ma dwie niegwintowane lufy. Natomiast jej odmiana zwana kniejówką posiada dwie lufy, z czego jedna jest gwintowana (zdjęcie obok). Pozwala to użyć broni zarówno do polowania na mniejsze zwierzęta, jak zwykła śrutówka (naboje śrutowe), jak i na grubą zwierzynę - gdy użyć lufy gwintowanej i naboju ze zwykłym pociskiem, wówczas broń staje się odpowiednikiem sztucera.

 •  Po drugie, oznacza urządzenie będące połączeniem broni białej i palnej.

  Popularne rozwiązanie w początkowym etapie rozwoju broni palnej, kiedy np. montowano niewielki pistolet obok klingi miecza. Obecnie prawie nie stosowana.
  Bogatą galerię broni białej w kombinacji z palną możemy zobaczyć tutaj: http://www.dawneuzbrojenie.republika.pl/cz37.html

 • Wreszcie definicja pochodząca z książki  Z. K. Jagodzińskiego Broń kombinowana i zbytkowna XVI-XIX wieku, która brzmi: Warunkiem sine qua non, aby broń wielofunkcyjną można było nazwać broń kombinowaną jest rozłączne lub trwałe połączenie co najmniej dwóch odmiennych pod względem przeznaczenia i systemów rodzajów broni, a nie tylko suma funkcji,(...)

Szeregowy Baker melduje się
gotowy na inwazję zombie
Oczywiście, jeśli zechcemy spojrzeć na rzecz z szerszej perspektywy, możemy tak nazwać czołg, posiadający lufę artyleryjską oraz karabin maszynowy zamontowany przy wieżyczce. Ale poszukajmy czegoś naprawdę interesującego - broni osobistej o podwójnym zastosowaniu. W grach komputerowych co i rusz można spotkać karabiny, które posiadają kilka trybów strzelania - laser może stać się wyrzutnią rakiet plazmowych, albo bardziej przyziemnie - karabin mogący zmienić się w wyrzutnię granatów.

Poszukajmy jednak prawdziwych, faktycznie używanych we współczesnym wojsku i w oddziałach specjalnych konstrukcji broni kombinowanych.

 1. Bagnet na broń!

  Bagnet AK 47
  Kombinacja broni białej i palnej nie umarła doszczętnie wraz z rozwojem tej drugiej. Współcześnie nadal używa się bagnetów. Bagnet sam w sobie stanowi rodzaj broni o podwójnym zastosowaniu - odczepiony od boni jest niczym innym jak zwykłym nożem, jednak dzięki specjalnym mocowaniom i szynie można go założyć do dostosowanej do tego broni i otrzymać kombinację karabinu maszynowego zakończonego ostrzem.


 2. Doczepiany granatnik nadal w modzie.

  Znana z gier komputerowych kombinacja w zasadzie wcale nie jest niezwykła - doczepione do karabinów granatniki są w użyciu i mają się nieźle, będąc np. podstawowym wyposażeniem rosyjskiego specnazu.
  40-milimetrowa amunicja radzi sobie z lekko opancerzonymi celami, jest w stanie dosięgnąć wroga schowanego w okopach, albo ukrytego za wzgórzem. Granatniki są też z powodzeniem wykorzystywane do dynamicznych wejść do budynków, gdzie znajdują zastosowanie podczas ostrzału drzwi i okien, przed szturmem wnętrza.
  Granatnik GP-30 zainstalowany na AK-105
  Jako dodatkowa ciekawostka - w zależności od broni, może być możliwe doczepienie jednocześnie bagnetu i granatnika, jednak tak uzyskana potrójna broń nie zawsze jest w pełni funkcjonalna - pomijając jej rosnący ciężar, użycie granatnika, przed lufą którego znajduje się ostrze bagnetu, nie jest najlepszym pomysłem ;)
  Granatnik podczepiany M203

 3. Doczepiana strzelba - bo jedna lufa to za mało!

  Co wygląda i działa lepiej, niż karabin M4? Karabin M4 z doczepioną śrutówką!
  M26 MASS (Modular Accessory Shotgun System) jest nie tylko strzelbą zaprojaktowaną do dołączenia do karabinu M4, ale przy dołączeniu własnej rękojeści może stanowić zupełnie niezależną broń, zupełnie jak odczepiony bagnet może być użyty jak zwykły nóż. Może nie tylko strzelać zwykłym śrutem, ale też gumowymi kulami do ogłuszania, lub gazem łzawiącym.
  Karabin M4 z dołączoną strzelbą M26 MASS
  Konstrukcja M26, obecnie używana w armii amerykańskiej, nie jest jednak niczym oryginalnym - pierwszy był KAC Masterkey  - "Uniwersalny klucz", wyprodukowany przez Knight's Armament Company. Wykorzystuje on przerobioną strzelbę policyjną Remington 870, doczepianą do karabinu M16, lub M4. Głównym przeznaczeniem doczepionej broni jest właśnie rozbicie zamka w drzwiach i umożliwienie szybkiego szturmu do wnętrza bez potrzeby wymiany broni, albo przepuszczania kolegi z oddziału w sytuacji, kiedy każdy ułamek sekundy miał znaczenie.
  KAC Masterkey
  KAC okazało się o tyle pomysłowe, że umożliwiło jednoczesne użycie Masterkey`a w połączeniu z doczepianym granatnikiem M203, tworząc w ten sposób potrójną broń.
  Sam Masterkey posiada magazynek mieszczący trzy naboje, plus jeden w komorze, umożliwiając oddanie czterech strzałów i podobnie jak granatnik M203, może zostać zmontowany na specjalnym module i być używanym jako niezależna broń.

 4. Broń podwójnego działania.

  Jedna broń, jedna lufa, wspólna amunicja, podwójne działanie. Brzmi znajomo?
  Broń podwójnego działania to nic innego jak broń, która może strzelać zarówno pojedynczymi pociskami, jak i seriami, lub ogniem ciągłym. Najbardziej popularną bronią tego typu, dzięki grze komputerowej Counter Strike, jest karabin FAMAS, oraz pistolet glock 18.

  FAMAS posiada mechanizm spustowy z możliwością strzelania ogniem pojedynczym, seriami trójstrzałowymi i ogniem ciągłym.
  Karabin FAMAS F1
  Podobnie zachowuje się pistolet glock 18, który przy odpowiednim ustawieniu może strzelać ogniem ciągłym, lub pojedynczymi pociskami.
  Pistolet automatyczny Glock 18C

 5. Paralizator strzelający na odległość.

  Widzieliście na filmach paralizatory, które wystrzeliwały linki i raziły cel z dystansu? Otóż to nie fikcja - urządzenia te istnieją naprawdę i spisują się całkiem nieźle - mam tutaj na myśli konkretny model Taser X26C. Broń taka może być użyta zarówno kontaktowo, jak zwykły paralizator, jak również na dystans - wystrzeliwuje wówczas dwa przewody zakończone igłami.
  Igły wbijają się w ciało napastnika, tworząc obwód zamknięty i broń razi ofiarę prądem. Miejsca trafienia nie mają większego znaczenia, by obezwładnić cel - należy jedynie trafić obiema igłami jednocześnie. Ułatwić zadanie ma podwójny celownik laserowy. Mało tego, broń ta posiada cyfrowy wyświetlacz, informujący, jak dużo energii jeszcze pozostało. Miły, futurystyczny aspekt.
  Taser X26C
  Nie jest to może do końca podwójna broń, bo trudno tak patrzeć na samą możliwość użycia jej kontaktowo jak i na dystans, jest jednak na tyle interesująca, że postanowiłem dodać ją do spisu.

 6. Gdy wszystko inne zawiedzie - bomba atomowa załatwi sprawę.

  No dobra... tym razem poważnie naginam zasady, więc będę się streszczał ;)
  Broń atomowa jest o tyle uniwersalna, że niszczy wszystko. A gdzie jej wielozadaniowość? Cóż, czego fala uderzeniowa nie pochłonie, to może zostać dosięgnięte promieniowaniem cieplnym, lub przenikliwym. Skażenie promieniotwórcze i impuls elektromagnetyczny zrobią swoje - czy to na organizmach żywych, czy elektronice.
  Broń atomowa otrzymuje zatem pięć gwiazdek i rekomendację ;)

  Zainteresowanych szczegółowym omówieniem odsyłam na Wikipedię: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bomba_atomowa#Bomba_atomowa

Oczywiście, z niczym nie należy przesadzać ;)

 
 


Źródła:

2 komentarze:

 1. No trzeba pamiętać, by nie przekombinować ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój dziadek w wojsku w uzbrojeniu miał karabin z bagnetem - ten typ uzbrojenia przynajmniej do niedawna 9bo jak teraz to nie wiem) był powszechnie używany :)

  OdpowiedzUsuń